Přikrmování volně žijících ptáků není rizikové

« zpět
14.01.2019 / 8:55

Kvůli úhynu kosů způsobenému africkým virem Usutu se obyvatelé Olomouce ve větší míře obracejí na magistrát s žádostí o radu při nálezu uhynulých ptáků. Podle vedoucího odboru životního prostředí Petra Loyky není situace v Olomouci nebezpečná.

„Úhyn ptáků v zimě není nijak neobvyklý jev. V případě nálezu uhynulých ptáků na veřejných prostranstvích města je možné ho ohlásit městské polici na linku 156. To se týká i případných nálezů zraněných či zjevně nemocných ptáků, kdy je žádoucí se jich nedotýkat,“ popsal Loyka.

Odbor životního prostředí spolupracuje se specializovaným subjektem, který zraněného nebo uhynulého ptáka z místa odstraní. Při nálezu pěti a více uhynulých ptáků nebo i jednotlivých uhynulých vodních ptáků či dravců je ale nutné vždy kontaktovat Krajskou veterinární správu pro Olomoucký kraj na čísle 720 995 206.

Ptáky je podle Loyky možné i nadále bez obav přikrmovat do krmítek a stejně tak není důvod k odstraňování ptačích budek. „Přikrmování volně žijících ptáků v zimě a jejich pozorování při zimních procházkách je naprosto nerizikové chování člověka. Je také zcela nesmyslné vyhánět volně žijící ptáky z míst, kde se nyní vzhledem k zimnímu období ve větším počtu vyskytují,“ dodal Loyka.

101-kos